Kibocsátásának első évében, 2011-ben a Széchenyi Pihenőkártyával még kizárólag belföldi szálláshelyek szolgáltatásaiért cserébe lehetett fizetni – tekintve, hogy a kártya bevezetésének egyik elsődleges célja a belföldi turizmus, a vendéglátóipar fellendítése valamint az üdülési csekkek kiszorítása volt, ez nem meglepő. Mostanra azonban ez a helyzet megváltozott.
A kártyákat érintő szabályozásokat több alkalommal is módosították az elmúlt években. 2012-re a szálláshely alszámla mellé megjelent két másik is, a vendéglátás és a szabadidő. Ezek is meglehetősen korlátozottan voltak azonban kezdetben kihasználhatóak, a kormány csak óvatosan látott neki az igénybe vehető szolgáltatások köre bővítésének.
2013-ra a lehetőségek már jelentősen megszaporodtak. A felhasználók legtöbbje a tapasztalatok szerint jelenleg a vendéglátás alszámlát használja nagyobb mértékben, főleg étkezési célokra – ezt a szállodák és a fürdők a tavalyi évben meg is érezték, a szektor viszonylag alacsony hazai vendégadatokat tudott felmutatni. Az idei évben viszont némileg változhat a megoszlás, mivel a szabadidő zsebbe utalt juttatásokból számos új szolgáltatásra költhetünk.
A szabadidő zsebből fizethetünk például fizikai közérzetet javító szolgáltatásokat, ami igen szabadon értelmezhető – így az elfogadóhelyek között találunk budapesti vagy győri szépségszalont, kaposvári szépségszigetet, egri szoláriumot, érdi gyógykozmetikát is. De olyan helyeken is igénybe vehetjük a pihenőkártyát, ahol egészségünket javíthatjuk a segítségével, Miskolcon például spa, Budapesten sóbarlang, Esztergomban optikai szaküzlet, Nyíregyházán látásjavító szalon, Dunakesziben egészségcentrum várja az ügyfeleket.
Persze ha már egészségjavításról van szó, a testmozgás sem maradhat ki a körből – hiszen a gazdaságjavító hatások mellett a pihenőkártya másik fő funkciója, hogy a magyar munkavállalók általános egészségi helyzetét javítsa, ehhez pedig elengedhetetlen a megfelelő erőnlét biztosítása. Testedzést számos helyen kínálnak SZÉP-kártya elfogadók. A legtöbb ilyen szolgáltatás persze a fővárosban érhető el – például jógastúdiók, fitness termek, bodyfitness várja a kártyásokat –, de találunk Érden fitness stúdiót, Nyíregyházán vízitúrát kínáló vállalkozást is. És mivel a szabadidő alszámláról most már az ilyen tevékenységekhez kapcsolódó sporteszközöket is állhatjuk, elfogad kártyát számos kerékpár és horgász és síszaküzlet is.
Mindemellett nem szabad elfeledkezni a „hagyományosabb” felhasználási módokról sem persze – a szálláshely alszámláról országszerte fizethetünk a pihenésért és kikapcsolódásért vendégházakban, hotelekben, szállókban, a vendéglátási zsebből pedig számtalan étterem, cukrászda, kávézó, ételbár vagy éppen húsbolt esetében költekezhetünk Szegedtől Budapestig, Győrtől Debrecenig bárhol. Érdemes tehát a szabályokat pontosan ismerni, hogy ne szalasszunk el egyetlen kedvező kínálkozó lehetőséget sem, és pénzt spórolhassunk meg a kártya segítségével, miközben közérzetünket és egészségünket javítjuk.